Strona główna arrow Publikacje elektroniczne arrow Tworzenie e-publikacji arrow Itelix Live-Studio
 
Itelix Live-Studio

Itelix Live-Studio to nowoczesne, zaawansowane i niezwykle proste w obsłudze wizualne narzędzie do tworzenia rozbudowanych aplikacji i prezentacji multimedialnych. Jest to w pełni samowystarczalne środowisko, oparte w pewnej mierze na swym starszym bracie - programie Itelix Live-Book - lecz niewymagające praktycznie żadnej umiejętności programowania. Program posiada wiele zaskakujących opcji i nowatorskich rozwiązań, a jest przy tym przejrzysty, łatwy w obsłudze i szybki. Prezentacje w nim utworzone nie wymagają instalowania żadnej przeglądarki - są to w pełni samowystarczalne pliki wykonywalne.

Praca nad projektem
Praca nad projektem


Opis pakietu

Główną część obszaru roboczego aplikacji zajmuje widok projektu. Tu umieszczamy wszystkie elementy naszej prezentacji i poddajemy je edycji. Po lewej stronie mamy dwie palety: Paletę obiektów i Inspektora obiektów. Paleta obiektów zawiera wszystkie obiekty, które możesz wykorzystać w swojej prezentacji. Paleta ta posiada dwa zestawy ikon: Standardowe i Narzędzia oraz dwa widoki: Obiekty i Zasoby. Inspektor obiektów jest bez wątpienia sercem programu Live-Studio. Posiada on dwa widoki: Właściwości i Akcje. Widok Właściwości zawiera podstawowe opcje konfiguracyjne dla obiektów. Opcje tu dostępne zależą od obiektu wybranego na Palecie obiektów lub (co jest jednoznaczne) na widoku prezentacji. Jeśli zaznaczony jest np. obrazek, opcje na Inspektorze obiektów związane będą z obrazkami. Większość opcji jest intuicyjna i ich zrozumienie jest kwestią (krótkiego) czasu.

Tworzenie menu za pomocą kreatora
Tworzenie menu za pomocą kreatora

Widok Akcje służy do wyświetlania zdefiniowanych w programie akcji. Akcje to specjalne zestawy poleceń, które pozwalają na kontrolowanie obiektów prezentacji i wpływanie na ich stan. To właśnie dzięki akcjom prezentacja staje się interaktywna i zaczyna "żyć". A co najważniejsze, użytkownik nie musi zupełnie znać się na programowaniu, aby z powodzeniem stosować akcje. Jest to, można powiedzieć, programowanie bez programowania. Sposób tworzenia akcji jest dość nowatorski. Są one tworzone krok po kroku dla każdego obiektu. Interfejs tworzenia akcji jest zależny od obiektu i kontekstu. Oznacza to, że podczas tworzenia akcji, na każdym poziomie dostępne są tylko takie opcje, które mają sens.


Akcje występują w kilku rodzajach: mamy więc Grupę akcji, czyli po prostu zbiór kilku akcji, Warunek, czyli instrukcję typu "jeśli warunek jest spełniony, wykonaj czynność 1, a jeśli nie - czynność 2", Pętlę, czyli wykonanie zadanej akcji określoną liczbę razy, czy wreszcie Pętlę z warunkiem, czyli połączenie poprzednich dwóch opcji. W akcjach możemy oprócz tego wykorzystywać Funkcje systemową, czyli jakieś polecenie systemu (np. zamknięcie aplikacji), Metodę obiektu, czyli zależną od obiektu funkcję (np. ukrycie obiektu) oraz Przypisanie wartości, czyli określenie wartości wybranej przez nas zmiennej.  

Zintegrowany edytor tekstowy
Zintegrowany edytor tekstowy

Pakiet Live-Studio wyposażony jest w zintegrowany Edytor tekstu, posiadający wszystkie niezbędne opcje, związane z edycją plików tekstowych, w tym rozbudowaną edycję tabel, możliwość wstawiania grafiki czy odnośników hipertekstowych.  

Zintegrowany edytor graficzny
Zintegrowany edytor graficzny

Jednym z kolejnych elementów programu jest wewnętrzny Edytor grafiki. Opcje dostępne w tym edytorze mogą zaspokoić większość codziennych potrzeb, związanych z edycją grafiki na potrzeby prezentacji multimedialnych. Możemy przy jego pomocy zmienić wielkość i kadrowanie obrazka, dodać obramowanie, obrócić lub odbić obrazek w poziomie lub w pionie. Możemy także modyfikować kolory obrazka lub usunąć kolor w ogóle (czyli przejść do skali szarości), zmienić jasność i kontrast oraz zastosować jeden z dziewięciu filtrów graficznych (tzw. efektów specjalnych).


Pakiet Live-Studio 2 zawiera:
 

 • zintegrowane środowisko projektowe z dynamicznym podglądem obiektów,
 • funkcję odzyskiwania projektów po błędnym zamknięciu programu,
 • unikalną technologię ActionTree, pozwalającą na błyskawiczne tworzenie powiązań i interakcji między obiektami, bez potrzeby pisania kodu programu,
 • otwartą technologię obiektową, pozwalającą na łatwe rozszerzanie funkcjonalności programu,
 • rozbudowany edytor tekstu, pozwalający na łatwe importowanie tekstów z różnych źródeł danych, w tym bezpośrednio ze stron internetowych,
 • wbudowany edytor graficzny, pozwalający na wykonywanie podstawowych operacji związanych z obróbką zdjęć,
 • rozbudowane kreatory, związane z tworzeniem albumów zdjęć, menu, spisów treści, indeksów wyszukiwania, list obrazków itp. 


Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor Pentium® III lub zgodny
 • Windows® 98/NT/2000/ME/XP
 • 128 MB pamięci RAM
 • Napęd CD-ROM
 • 300 MB na dysku twardym


Ceny pakietu Live-Studio (netto):

 • licencja komercyjna (na pojedyncze stanowisko) – 399 zł
 • licencja edukacyjna (na pracownię komputerową) – 699 zł


Do pobrania: